Miejsce otulone słońcem przez cały rok, gdzie człowiek może naprawdę zwolnić i nabrać oddechu. Teren, gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą, a pyszne owoce, cudna roślinność i zwierzęta nieustanie mu towarzyszą. Kraina, która jest istnym cudem natury położonym w Ameryce Centralnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym – Kostaryka.
Na taką dwutygodniową podróż, która przerodziła się w znacznie dłuższy pobyt, zdecydował się Mariusz Budrowski, promotor zdrowego stylu życia, twórca społeczności „Odmładzanie na Surowo”. Stęskniony życia sprzed pandemii koronawirusa wybrał się wraz z rodziną w to magiczne miejsce, aby odpocząć od zamieszania, które obecnie trwa na świecie i postanowił zostać nieco dłużej w miejscu otoczonym zachwycającą naturą.
Kraina wiecznego lata
Kostaryka to państwo, w którym pogoda dopisuje cały rok. Jest to miejsce ciągłego lata, aczkolwiek nie tego typu, z którym my Europejczycy mamy do czynienia. Lecie w Kostaryce nieustannie towarzyszy deszcz tropikalny, nawiedzający tamtejszych mieszkańców codziennie nad ranem. Wtedy powietrze schładza się najbardziej. Deszcz powstaje z parowania lasu podczas całego dnia, co powoduje ciągły obieg powietrza i wody, dając tym samym idealne miejsce do życia dla wspaniałej roślinności oraz zwierząt. W ciągu dnia mieszkańcom towarzyszy praktycznie non stop słońce i piękna pogoda, a różnice temperatur w ciągu roku są niewielkie.
Człowiek nieustannie obcujący z natura
W Kostaryce mamy szansę na zbliżenie i pogłębienie stosunków z naturą. Costa Rica dosłownie oznacza bogate wybrzeże i jest jak najbardziej prawdziwym stwierdzeniem o tej krainie geograficznej. Spotkamy tu ponad pięć tysięcy gatunków roślin oraz dziewięć tysięcy gatunków zwierząt, z którymi człowiek żyje w zgodzie. „Człowiek żyje tutaj za pan brat z naturą. Kostarykanie od dziecka uczą się, że z trzeba żyć w przyjaźni i zgodzie ze wszystkim gatunkami fauny. Nie mają więc w zwyczaju zabijania owadów, czy gryzoni. Zwierzęta żyją tu w zgodzie z człowiekiem” – mówi Mariusz Budrowski.
Dzięki wilgotnemu klimatowi podrównikowemu mieszkańcy Kostaryki mają dostęp do świeżych owoców i warzyw przez cały rok. Wszystko dojrzewa i rośnie tu bardzo szybko. W Kostaryce nie obowiązują też ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa. Jak mówi Mariusz Budrowski wynika to z faktu, iż „Kostarykańczycy wiedzą, w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie”. Wyjątkiem jest stolica San José (miasto o bardzo dużej populacji), gdzie bardziej zwraca się uwagę na noszenie maseczek i stosowanie się do pewnych obostrzeń,
Kostarykańczycy żyją nie tylko w zgodzie ze sobą i naturą, ale również ze swoimi sąsiadami. Jest to pierwszy kraj, który zdecydował się na zlikwidowanie armii już w 1948 roku (…) nie opłaca się wojska, ani się go nie utrzymuje, ponieważ Kostarykańczycy uważają, że wszystko można załatwić pokojowo. Mają sporo policji, która dba o utrzymanie porządku, dzięki temu Kostaryka jest najbezpieczniejszym krajem w Ameryce Środkowej” – relacjonuje Mariusz Budrowski.
Miejsce nie tylko dla turystów
Kostaryka cieszy się całkiem dużym zainteresowaniem turystów, jest również fantastycznym miejscem dla osób, które pragną zamieszkać tam przez pewien czas i zanurzyć się w egzotycznej kulturze. Jest to rewelacyjna przestrzeń dla osób, które pragną spędzić w spokoju i cieple swoje emerytalne lata. Grunt oraz koszt budowy domu na Kostaryce jest stosunkowo niski, dlatego przeprowadzka może być
w zasięgu ręki.
Kostaryka to też miejsce dla wszystkich, którym bliski jest lifestyle „off grid”. Tutaj można pozyskiwać energię z baterii słonecznych i korzystać z wody i kanalizacji bez konieczności podłączenia mediów. Kostaryka jest też krajem, w którym można poczuć się zupełnie wolnym człowiekiem, a występujące tam dobra natury umilają codzienność.
Mariusz Budrowski to współautor projektu „Odmładzanie na Surowo” – jego aktywność na facebooku obserwuje ponad 400 tys. osób, a kanał na YT subskrybuje prawie 300 tys. oglądających. Mariusz jest witarianinem, autorem bestsellera: „Surowe Zdrowie”, książki kulinarnej: „Na Surowo Przepisy”, „Moje 90 dni” oraz książki dla dzieci „Wierszykowo na Surowo”. Dodatkowo jest także pomysłodawcą programów na odchudzanie, festiwalu Witariada, oraz konferencji Surowe Życie. Swoimi działaniami Mariusz chce inspirować Polaków do zmiany ich stylu życia i diety na takie, które przyniosą im zdrowie i poprawią jakość ich codziennego funkcjonowania.
Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, agencja Face it! k.grygielska@agencjafaceit.pl, tel. +48 601 369 597
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/raj-na-ziemi-oddalony-tylko-o-kilkanascie-godzin-lotu